Navigace:Zelené stezky Francie - Greenway č. 53 - Vogézy

Zelené stezky Francie - Greenway č. 53 - Vogézy


Autor:hrubaevaZveřejněno:01 Únor 2011

Oblast:

Francie - - Hautes-Vosges (Vogézy)

Obec:

Bussang - Le Thillot - Vecoux - Remiremont - Dommartin - Vagney - Cormimont

Délka:

53 km

Typ:

cyklostezka

Tvar:

cesta (tam i zpět po stejné trase)

Povrch:

1

Provoz:

1

Popis:

Tato stezka je jedna z nejkásnějších ve Francii. Vede po tělese bývalé želeniční tratě uprostřed malebného pohoří Vogézy. Tak jak jsme ji jeli my, má tvar "U" o délce 53 km. Vede údolím dvou říček Moselotte a Mosel, takže se tam potkáte s minimálním převýšením.

Přístup:

Stezka začíná v městečku Bussang, kde je i camping za úžasných 7EUR na noc (2 osoby, auto a stan). Malinký, krásný, sympatický s čistými sprchami - jako je ostatně ve Francii zvykem.:-)

Další informace a mapky najdete na těchto stránkách:

http://www.lavoieverte.com/Default.asp

http://www.voiesvertes.com/htm/departement88.htm

Plus:

Trasa okouzlí toho, kdo se nerad strká na stezce s ostatními bruslaři nebo cyklisty - tam jste prostě sami. Jen Vy, krásné údolí a luxusní povrch. Když si celou trasu dáte tam i zpět, můžete skončit na krásných 106 km.
Stezka míjí vesnice - stejně jako kdysi železnice. Jsou tam dokonce i bývalá nádraží, která dnes slouží např. jako půjčovna nebo opravna kol. Ale co mě tedy opravdu dostalo, je kruhový objezd v místě rozvětvení stezky do údolí Moselotte a Mosel. Kruhové objezdy jsou prostě symbolem Francie, stejně jako víno nebo dobré jídlo. Takže tady mají kruhový objezd pro cyklisty a bruslaře.
Každé údolí, jímž stezka vede je jiné - podél Moselle jde stezka širokým údolím s krásnými výhledy, naopak podél Moselotte je stezka zaříznutá do kopce tak, že místy tvoří kouzelné úzké kaňony s bujnou vegetací. A když se budete pozorně dívat, potkáte i lesní skřítky...
Celá stezka je velmi dobře značená a máte přehled o tom, co můžete najít ve vesničce, kterou právě míjíte.

Minus:

Jako minus je možné brát to, že to není okruh.

Tipy:

Vogézy je kouzelné pohoří. Na výlet do této oblasti obecně doporučuji vzít si s sebou jak kolo, tak brusle a kombinovat obojí.

Poznámka:

Mapa:

mapa trasy
Mapka trasy ze serveru http://www.lavoieverte.com/

Fotogalerie:

Se všemi uvedenými superlativy souhlasíme i v roce 2019. Doplnil bych jen malé mínusy nebo spíš jen informace. V Remiremontu je soutok výše uvedených říček, takže je to na obě strany do kopce. Stoupání není extrémní, ale malou roli to hraje. Z Remiremontu do Bussangu jsme na 32 km nastoupali 200 metrů. Zpět dolů nám to celkem frčelo, v neposlední řadě protože jsme zde byli na kolečkách 125 mm. (Takto vybaveni jsme se zde ocitli, protože byl pro horko zrušen 24hodinový závod v Le Mans.) Z tohoto hlediska je důležitý fakt, že stezka má častá křížení, stejně jako je svého času měla železniční trať čili i se silnicí, takže jsme při svižném sjezdu museli mnohokrát a někdy na poslední chvíli obtížně brzdit. Což však při menší velikosti koleček nejspíš není zas takový problém. Výlet jsme si každopádně velmi užili. Jinak v Remiremontu je na začátku stezky parkoviště. Neplacené, jak je asi ve Francii zvykem. A hned vedle velký rybník skvělý na koupání.

Velmi dobrý tip. Krajina podobná Šumavě - málo lidí. My jsme zvolili Remiremont jako ubytování. Jeden den směr Bussang a druhý den směr Comimont. Má to výhodu, že se vracíte mírně z kopečka - což po 3 hod. jízdy přijde vhod. Doporučuji ubytování Remiremont je kulturní malé město a v hotýlku Bronzový kůň 47 Eur/dvoulůžko/den jste v centru. Počítejte však se znalostí pouze francouzštiny :-). Kvalita povrchu není Fleming, ale je konstantní - 2. Na cestě není pravidelné občerstvení, takže min. pití sebou.

Kouzelná příroda, zajímavá dráha,pohostinnost České Kanady,region památek, skvělí a obětavé lidé, Vás zvou na první ročník In-linových štafet. Jízdy budou probíhat pod starobylým hradem Landštejn, v centru České Kanady, kudy putoval i známý loupežník Johann Georg Grasel. Štafety budou složeny tak,aby příležitost dostali všichni, co mají kolečka rádi. Zveme Vás o víkendu 20.- 22. 5. 2011 do Cyklocampu pod Landštejnem, kde na Vás a Vaše děti čeká mnoho doprovodných akcí, včetně kulturně-gurmánských. Nezapomeňte na kola, plavky, hole na Nordic- Walking, dobrou obuv a pochopitelně kolečkáče. Organizátoři podrobné propozice vyvěsí do 20. 4. 2011 na stránkách slavonice-vps.info
Telefonovat můžete už dnes na 606630399, kde získáte více.

Poslední komentáře