Navigace:Flaeming-Skate: 100 km bruslařský ráj

Flaeming-Skate: 100 km bruslařský ráj


Autor:marbaZveřejněno:14 Prosinec 2003

Jižně od Berlína (v regionu Teltow-Fläming) se nachází bruslařská stezka Flaeming-Skate. Jedná se o odpočinkový ráj pro bruslaře, cyklisty i vozíčkáře. Více než 100 km dlouhá trasa je navržena speciálně pro nadšence fitnessu všech věkových kategorií a je složena z různých okruhů, které Vás provedou přes spousty vesnic, polí, luk a lesů. Na hlavní trasu navazuje dalších 75 km cyklistických tras, které jsou na bruslích také sjízdné. Stezky jsou lemovány odpočívadly, v obcích prochází kolem mnoha obchodů, hotelů, ubytoven, pivnic a restaurací.

Mapa okruhu Flaemning-Skate

Povrch je tvořen v celé délce hladkým asfaltem, takže se vám bude zdát, že brusle jedou samy. Trasy jsou výborně navržené a vhodné i pro začátečníky.

 posezení na zahrádce   akce pro vozíčkáře

Základem je kruhová trasa RK1, která vás provede oblastí Dolní Fläming a městy Luckenwalde a Jüterbog. Kromě radosti z vlastní jízdy na bruslích je na ní možno nalézt mnoho pamětihodností a zajímavostí. Za prohlídku stojí město Luckenwalde, historické centrum města Jüterbog a někdejší vojenské letiště v Altes Lager (část města Niedergörsdorf). V blízkosti stezky se také nachází muzeum v Armin Palace poblíž Wiepersdorfu a mnoho větrných mlýnů.

 větrné mlýny   odpočívadla na trase

Okruh Kolzenburg poblíž Luckenwalde (RK2, délka 12 km) je vhodný pro začátečníky. Trasa je téměř bez převýšení. Poblíž stezky je mnoho příležitostí k ubytování a občerstvení. Jsou zde také půjčovny bruslí a jízdních kol. Z Kolzenburgu je to jen kousek ke koupališti v Luckenwalde nebo do lázní Fläming-Therme.

Okruh RK3 z Jüterbogu přes Neuheim a Grüna do kláštera Zinna – to je 11 kilometrů skvělého bruslení. Za prohlídku stojí středověký dům v opatství "Abtshof" v Jüterbogu, dále pak kulturní centrum Museumsscheune (bývalá stodola) v Grüna, cisterciánský klášter a muzeum tkalcovství v klášteře ve městě Zinna.

 pamětihodnosti   rodinka na bruslích

Flaeming-Skate nabízí široké možnosti pro jednodenní výlety, víkendové dovolené nebo delší prázdniny na kole nebo inline bruslích. Trasy využívají k rekreaci nejen obyvatelé Berlína a Brandenburgu, ale lákají i mnoho dalších návštěvníků z Německa i celé Evropy. Díky velkému zájmu rekreantů se plánuje další rozšiřování tras a okruhů.

Mapa Německa

 

Stezka je dosažitelná autem i po železnici. Další informace můžete najít na stránkách www.flaeming-skate.de.

Těšila jsem se, až se vrátíme a potvrdím, co ostatní v předchozí době napsali. Ubytovali jsme se přímo v Luckenwalde v hotelu Märkischer Hof, nazuli jsem brusle a přes kostky, silnici, centrem města jsme "dobruslili" na začátek trasy R2 - který je ideální pro začátečníky nebo jako úvodní namlsání na příští dny.. Vzhledem k tomu, že jsme dorazili ve středu, nepotkali jsme na okruhu, který celkově od hotelu k hotelu měřil přesně 20 km, ani živáčka. Pěkný povrch, rovina, celkem slušné značení.
Druhý den jsme ujeli 40 km a zvolili jsme trasu R7, která už vyžaduje trochu zručnosti při brzdění a sjíždění "z kopce dolů". Osobně jsem si to užila a jednou raději "zaparkovala" v trávě. :-) Na této trase v jejím závěru, který jsme podle zaparkovaného auta měli za městečkem Dahme Mark, jsme byli lehce zoufalí, neboť značení bylo méně přehledné. Celou cestu jsme se těšili, jak popijeme, pojíme, dáme lehkou občerstvovací přestávku, ale nebylo nám přáno. Hospůdky jsou otevřené o víkendu, přes týden je všude pusto. Takže pití a jídlo s sebou.
Jinak se těšíme na příští rok a na nové zážitky. Na konci září míříme k Lužickým jezerům…:-)
Martina a Honza

Konečně jsme se vypravili do Flaemingu dát si stovečku, tak pár zkušeností, které jsme jinde nevyčetli:
- Příjezd je nejlepší po silnici B115. Po 102 je to zdánlivě kratší, ale dost se to klikatí a jede se přes víc vesnic.
- Nultý kilometr není u Arény v Jüteborgu, ale u Luckenwalde. To je informace hlavně kvůli výškovémo profilu, který lze stáhnout ze stránek. Jinak totiž doporučuji i tak zaparkovat u Skate Arény a jet odtud (tj. cca km 81,5). Při návratu je to posledních pár km příjemně z kopce (tedy s výjimkou úplně posledního kousku, ale to už je auto prakticky na dohled).
- Nejen z tohoto důvodu doporučuji jet ve směru hodinových ručiček - jediný kopec, který se nám vůbec nelíbil, bude cca 12 km před cílem a jde se do kopce. Je to sice protivné, ale zase lepší, než těžce vyšlapané metry promarnit jedním zbytečně prudkým sjezdem a ještě si dole rozbít hubu - zrovna pod ním není nějak extra povrch.
Stoupání a klesání, které jsou na mapě označená různými vykřičníky, jsou pro toho, kdo je schopný stovku ujet, úplně v pohodě. Brzdit netřeba, všude se dá pohodlně projet, zatočit atd. - jen pozor u křížení se silnicemi.
- Značení trasy není úplně blbovzdorné. Občas je potřeba (hlavně ve vesnicích) jet trochu intuitivně. Značení modrou barvou na stezce je místy skoro nečitelné (díky čemuž jsme přejeli jednu nečekanou odbočku). Naopak "kilometrovníky" podle trasy (á 200 m) jsou skoro všude, takže když (mimo vesnici) dlouho chybí, je potřeba zbystřit pozornost.
- O trasy se pečuje různě - někde je trochu rozbitější, ale v naprosté většině je povrch perfektní a potkali jsme i autosmeták, vymetající v úseku pod stromy větvičky a jiný bordel.
- Možností sednout si a odpočinout je spousta, do zastřešených odpočívek fakt neprší :-). Možnosti "inline" kupání bez nutnosti se někam vzdalovat z trasy jsme potkali jen dvě - rybník na cca 13 km a koupaliště ve Wahlsdorfu.
- 8.5. nebyla na okruhu ani noha, hospody ve vesnicích otevřené. Možnost někde "normálně" načepovat vodu jsme ale nenašli, stačí nicméně říct domácím, ochotně doplní zásoby. Je ale otázka, jak se budou tvářit v plné sezóně.
- Nakonec jsme díky ztraceným klíčům od auta dali krásných 112 km (ale našli, rádcové, našli :-) ) a byl to moc prima strávený den :-)
Eagleteam

Flaeming nemá chybu. Koupil jsem to všechno, i s tím statkem (asi třicet euráčů za dvojlůžkáč, můžou ubytovat i větší partičky).

Všem doporučuji trasy většinou vedou borovicovými lesy, krásně čistý vzduch a povrch je fakt luxusní.Ubytovaný jsem byl v penzionu ve vesničce Rieterdorf kousek od Dahme kde je asi 20 domku a je tam klídek. Penzion je bejvalý statek a točí tam Starobrno. S ubytováním jsem byl maximálně spokojen.
http://www.brandenburg-fewos.de/

Doporučuji opravdu se podívat na jejich www stránky (http://www.flaeming-skate.de), protože například mapka, která je tady, už není zdaleka aktuální a těch kilometrů hladkých cyklostezek už tam je asi 200 (bohužel se ale některé úseky tras shodují). Posuďte sami:

http://www.flaeming-skate.de/pdf/strecken/Gesamtstrecke_Download.pdf

Poslední komentáře