Navigace:Bratislava: cyklostezka kolem Dunaje

Bratislava: cyklostezka kolem Dunaje


Autor:marbaZveřejněno:28 Březen 2009

Oblast:

Slovensko - - Bratislava

Obec:

Bratislava

Délka:

50 km

Typ:

cyklostezka

Tvar:

cesta (tam i zpět po stejné trase)

Povrch:

2

Provoz:

4

Popis:

Kilometry, kilometry a kilometry kvalitní stezky, která vede po asfaltové protipovodňové hrázi kolem Dunaje. Ideální trasa pro cyklisty a bruslaře. Kvalita povrchu je hodnocena v rozsahu 1 až 3. V dvou asi kilometrových úsecích je dost špatný povrch. V úseku Bratislava - Cunovo vodne dielo je velké množství bufetů.

Přístup:

Nástup na trasu na pravé straně Dunaje je na parkovišti pod Starým mostem (Bratislava - Petržalka) nebo kdekoliv dále na trase. Nástup na levou stranu Dunaje je u spalovny Slovnaft.

Plus:

dlouhá trasa, množství bufetů

Minus:

2 x 1 km špatného povrchu, o víkendech mnoho lidí

Tipy:

Poznámka:

Mapa:

Fotogalerie:

Tento víkend jsme jeli úsek po pravém břehu (po proudu) od UFO věže k hrázi Čunovo - cca 20 km. Tak si dovolím přidat aktuální poznatky.
Vzhledem k tomu, že Starý most je zbořen a zřejmě se staví nový, takže v okolí je staveniště, museli jsme jet v těchto místech objížďkou. Objížďka je značená (po chodnících při ulici Krasovského, Einsteinova, Pri seči, Kočánkova), ale povrch pro brusle místy nevhodný. Někde je nutné kousek vyloženě přešlapat.
Samotná stezka je poměrně široká, s rovným povrchem, a když se za bufetem U Sama dáte vlevo, tak vede i těsně podél Dunaje, což byl pro oko nejhezčí úsek (ale zde povrch není ideální, tak to chce dívat se i pod nohy). Z hlediska hladkosti povrchu pro mě však stezka byla velkým zklamáním. Přiznám se, že jsem čekala hladký povrch, ale do chodidel mi to celou dobu pěkně vibrovalo. Manželovi to tak strašné nepřišlo, tak možná má lepší tlumení nebo jsem jela příliš pomalu :-). Je nutné počítat s tím, že před sluníčkem se neschováte jinde než pod slunečníkem u bufetu, kterých je na tomto úseku opravdu dost.
Přes hráz Čunovo se dá jet po silnici, ale pro méně zdatné bruslaře nedoporučuji, provoz je zde hustý a není to moc bezpečné. Chodník je bruslemi nesjízdný (je úzký a tvořen plechovými deskami), ale možná se dá podél zábradlí nějak odstrkat, my už šli pěšmo. Zpátky do Bratislavi jsme jeli autobusem, který staví cca vprostřed hráze a podle jízdního řádu jede v sobotu pouze v 16.36. Je možné přemístit se také přívozem na levý břeh do Hamuliakovo.
Celkový dojem mám takový, že stezka určitě stojí za vyzkoušení, projedete se zde hezky, ale já už příště jedině na kole.

Nechali jsme se zlákat referencemi o úžasné stezce v Bratislavě, tak jsme se ji rozhodli vyzkoušet. Pokud někdy býval asfalt na této stezce lepší a vhodný na bruslení, tyto časy už minuly, nicméně na kolo můžeme rozhodně doporučit. Na stezku se dostanete pohodlně z velkého parkoviště a je opravdu nekonečná:-) Každopádně povrch, hlavně na začátku, je pro brusle nevhodný, chvílemi je to lepší, ale pak jsou zase úseky, kde si přejete být už zpátky doma. Kdo jste zvyklí např.na brněnskou stezku, budete hodně zklamaní. Asi 15 km je cesta dost jednotvárná, zlepší se to až při příjezdu k vodě. Ale občerstvení v tomto úseku je super, a hlavně přijatelné ceny.
Pokud si chcete ale opravdu skvěle zajezdit, doporučujeme Vídeň- Dunajský ostrov!

Mohl byste mi někdo doporučit ubytování?Chceme jet na víkend do Bratilavy na brusle, tak kde by bylo vhodné přespat.Nemusí to být luxus.Díky

1. Restaurace
Pozor, restaurace a občerstvení se záludně vyskytují pouze na prvních 16. kilometrech, poslední se jmenuje myslím nějak jako "U obrátky" a je těsně před hrází v Čunově. Další restaurace je pak až na hrázi v Gabčíkově, tj. na 50-tém kilometru.
Pokud s sebou nemáte dost vody, můžete se dostat do problémů :-)

2. Asfalt
Povrch je luxusní, pouze mezi 35-45 kilometrem je asfalt už dost hrubý a v případě, že nejste zvyklí jet dlouhé štreky, může být dost nepříjemný. Občas, po cca 30-tém kilometru, se vyskytují kanály, ale jsou dobře viditelné. Pozor, občas se na trase může vyskytnout neoznačená kostra půlmetrové ryby.

3. Spojení zpět
Pokud si myslíte, že se dostanete z Gabčíkovské hráze zpět lodí ke Starému mostu, tak si dopředu vyhledejte odkud a kdy, jinak se vám může dost dobře stát, že pojedete dalších padesát kilometrů zpátky na bruslích :-) Jediná loď Gabčíkovo - Bratislava jede ve 12:00. Autobusovou či vlakovou zastávku jsme nenašli, teoreticky se dá stopovat (na hrázi je parkoviště s občerstvením a dá se tam na řidičích škemrat odvoz, bylo tam i dost Čechů).

V případě cesty zpátky na bruslích pro vás může být důležitá informace o otvírací době restaurace na hrázi v Čunově (zavírají ve 21:00, jídlo nedávají už cca od 20:30).

4. Vítr
Vzhledem k otevřené ploše počítejte s větrem, cesta tam byla super a úplně v pohodě, cesta zpět je pak nepříjemně proti větru :-) Domorodci tvrdí, že tak fouká vždy :-)

5. Ostatní účastníci
Cyklistické stezky většinou vedou mimo bruslařskou dráhu (vedle). Od 25-tého kilometru se pak cyklisti vytrácí úplně a na trase jste sami :-) Bruslaři většinou končí u občerstvení u hráze v Čunovu (16km) a pak jedou zpět.

6. Reliéf
Cesta vede po hrázi Dunaje po úplné rovině. Od Starého mostu k Čunovu vyjíždíte z města, dál potom jedete kolem přehrady (od cca 30 kilometrů máte před sebou totální rovinu, na níž je možné sledovat zakřivení zemské). V Čunově se přejíždí hráz po silnici, kde jezdí i auta, dbejte prosím zvýšené opatrnosti, chodníky použít na bruslích nelze :-) Nikde, vůbec nikde nejedete lesem a stín prakticky nemáte šanci najít.

Poslední komentáře