Navigace:Žamberk - Choceň (cca 37 km pro zdatnější a otrlejší bruslaře)

Žamberk - Choceň (cca 37 km pro zdatnější a otrlejší bruslaře)


Autor:ondiiikZveřejněno:27 Květen 2017

Oblast:

Česká republika - Pardubický kraj - Ústí nad Orlicí

Obec:

Žamberk

Délka:

37 km

Typ:

cyklostezka

Tvar:

cesta (tam i zpět po stejné trase)

Povrch:

Většinou asfalt (1 až 3) + několik obtížněji sjízdných úseků

Provoz:

Provoz spíše slabší až střední (cca 2 až 3, hlavně v úseku Letohrad - Ústí nad Orlicí)

Popis:

Celkově se dá o této trase říci, že je převážně určená pro "brusloturisty".

Její hlavní výhodou je především její délka, dopravní dostupnost vlakem, kde celá trasa vyjma prvních 5 km kopíruje vlakovou trať a hlavně pěkná různorodá krajina (začíná se na otevřených loukách s výhledy a trasa se poté noří hlouběji a hlouběji do údolí Tiché Orlice).

Nevýhodou je pak neúplná propojenost všech úseků, mezi kterými se sice dá přejet na bruslích, ale začátečníkům bych rozhodně raději doporučil si přibalit do batohu boty a úseky přejít pěšky. Některé úseky navíc mají trochu strmější klesání (naštěstí většinou značené).

Trasa se dá rozdělit na několik částí:

Zamberk - Letohrad

Cca 5km úsek, který začíná na pomezí města Žamberka a Lukavice, u silnice do Letohradu, na kraji zámeckého parku. Je to úsek s největším klesáním na celé trase, neboť do Letohradu je potřeba sklesat cca 60 m na 5 km a tudíž se to hlavně na začátku hodně rozjíždí. Na konci této části se sjíždí sice krátké, ale relativně prudké klesání po místní silničce, která je sice téměř bez provozu, ale bohužel lemována odvodňovacími kanálky. Začátečníkům bych zde rozhodně doporučil přezout a projít tento úsek pěšky, i s ohledem na to, že i samotný průjezd Letohradem je spíše pro ty otrlejší.

Cesta přes Letohrad

Asi 2km celkem náročný úsek průjezdu Letohradem. Projíždí se po silnicích, chodnících a vlastně po všem možném, po čem se dá jet. Spíše pro otrlejší bruslaře, kterým se nechce sundávat brusle, jinak je lepší úsek projít pěšky.

Letohrad - Ústí nad Orlicí

Cca 14km dlouhý úsek údolím Tiché Orlice. Celý úsek je poměrně dobře sjízdný, až na krátký úsek Červené po místní rozbité silničce, krátké prudké klesání u Valdštejna (je značené a sjízdné s opatrností) a železniční přejezdy. Ty jsou na tomto úseku celkem 3. Jeden je v Lanšperku, druhý za Caklí a třetí v Dolních Libchavách. Navíc je zde ještě několik krátkých přejezdů silnice, ale vyjma toho na Tiché Orlici většinou bez provozu. V Černovýru se ještě přejíždí most přes řeku, který je dlážděný dlažebními kostkami (cca 20 m).

Ústí nad Orlicí - Kerhartice

Tento cca 2km úsek se výrazně zlepšil po modernizaci vlakového nádraží v Ústí, kdy zmizel původní asi 6kolejový, dřevěný železniční přejezd, a byl nahrazen podjezdem pro cyklisty. Stačí si přetrpět rozbitý asfalt od Panského Mlýna (cca 300 m) a poté už se dá relativně snadno pokračovat směr Kerhartice. Cesta od nádraží v Ústí nad Orlicí je po silnice s relativně slabým provozem. V Kerharticích se dá využít pro jízdu poměrně širokého chodníku a takto dojet až k začátku stezky směr Brandýs nad Orlicí.

Kerhartice - Brandýs nad Orlicí

Tento asi 10km dlouhý úsek hlubokým údolím Tiché Orlice je také bez problému sjízdný. Za zmínku stojí akorát necelý kilometr dlouhá část mezi Pernou a Brandýsem nad Orlicí, která vede po silnici se středním provozem (auta jezdí, ale není jich tolik). Ani zde se nevyhneme železničním přejezdům. První je u Bezpráví a druhý dřevěný u Brandýsa.

Brandýs nad Orlicí - Choceň

Závěrečný úsek do Chocně měří cca 5 km. Bohužel je potřeba ještě absolvovat 700 m přes Brandýs, což lze jen po silnici a nebo pěšky. Dále už ale stezka pokračuje příjemně až do Chocně a následuje už jenom jeden železniční přejezd na Pelinách. V Chocni stezka končí v parku u mohutného jezu na Tiché Orlici, kde se dá také parkovat. Na vlakové nádraží je to odtud 1,5 km. Z Chocně se lze vrátit vlakem přes Ústí nad Orlicí a Letohrad zpět do Žamberka.

Přístup:

Ideální je zaparkovat auto v Žamberku u vlakového nádraží a pak dojít cca 2 km pěšky k začátku trasy. Výhodou je, že od Letohradu již stezka kopíruje železniční trať a je pak snadné vrátit se odkudkoli vlakem nazpět.

Plus:

  • délka trasy (37 km)
  • pěkná krajina (Orlické podhůří)
  • občerstvení po cestě (Doufejme že přežilo i EET ;-))
  • dostupnost vlakem (od Letohradu až do Chocně)

Minus:

  • některé technicky náročnější úseky (strmá klesání, křižování se železniční tratí)
  • neúplná propojenost jednotlivých úseků (některé úseky nutno jet po silnici)

Tipy:

Není potřeba s sebou vézt příliš mnoho jídla, neboť z Letohradu až do Chocně jsou podél trasy i nějaké ty "občerstvovny". Konkrétně na Lanšperku, v Cakli, v Ústí u koupaliště, pod Klopoty, v Bezpráví, v Brandýse a samozřejmě i v Chocni.

Poznámka:

Mapa:

Fotogalerie:

Poslední komentáře