Navigace:Cyklostezka Varhany

Cyklostezka Varhany


Autor:marbaZveřejněno:25 Březen 2009

Oblast:

Česká republika - Liberecký kraj - Česká Lípa

Obec:

Česká Lípa / Horní Libchava

Délka:

5,3 km

Typ:

cyklostezka

Tvar:

cesta (tam i zpět po stejné trase)

Povrch:

1

Provoz:

1

Popis:

Trasa vede po bývalé trati ČD přes Manušice do Horní Libchavy. Nádherná příroda, les, potok, louky. Trasa bude oficiálně otevřena na konci června 2008, ale již nyní se zde dá skvěle bruslit. V další etapě bude stezka prodloužena o další necelé 3 km a později pak o téměř 9 km. Na trase je několik mostů, vysoké náspy jsou opatřeny zábradlím z dřevěných kulatin - moc pěkné.

Přístup:

V České Lípě je u železniční zastávky Střelnice malé parkoviště. Odtud je to na cyklostezku asi 200 m. Asi v půlce trasy se nachází bývalá železniční zastávka Manušice, u které je parkoviště hned vedle cyklostezky. Konec trasy je u Volfartic směr Slunečná. Zde je možno zaparkovat několik aut a ihned nastoupit na stezku.
GPS: N 50°43'2.353", E 14°30'36.639" (nástup na trasu v Manušicích)

Plus:

 trasa je úplně nová, otevírá se v červnu 2008, nový, kvalitní asfaltobetonový povrch, krásná příroda, ticho, žádná auta

Minus:

zatím chybí občerstvení nebo alespoň hospůdka

Tipy:

Vezměte si s sebou občerstvení, na trase žádné nekoupíte. Na konci stezky směrem na Českou Lípu je poměrně táhlý kopec a uprostřed je most. Ten se dá celkem dobře přejet, ale pro bruslaře s malými nebo žádnými zkušenostmi to nedoporučujeme. Jedná se ale jen o posledních cca 300 metrů.

Poznámka:

Trasa bude v příštích letech prodloužena až na 17 km do Kamenického Šenova.

Mapa:


Zobrazit místo Cyklostezka Varhany na větší mapě

Fotogalerie:

Stezka je ve znamenité kondici, jediná malá zrada je shnilé prkno - díra - v prostředním můstku (tj. ten druhý 1 km od ČL).

Jinak parkování především v Manušicích, na plácku pro 4-6 aut v Libchavě asi v plné sezóně musíte mít štěstí.

Stezka je od 6. 10. 2013 prodloužena na celkových 17 km do Kamenického Šenova(NPP Panská skála = Varhany (50.7695 14.4815)), ale během těch 12 km Libchavy do Šenova nastoupáte skoro 300 výškových metrů, což není ani tam ani zpátky pro každého... pro představu na prvních 5 km z Lípy do Libchavy je to 40 m...

asi na 5km trasy z České Lípy je před křížením silnice H.Libchava - Slunečná nové občerstvení. Je možno posedět, koupit pití i nějaké jídlo. Moc pěkné. Cyklostezka je v některých úsecích plná větviček a listí. Město se snaží zajistit úklid, ale přijde letní bouřka a s ní vítr a je to jak to bylo před úklidem. Zejména se jedná o první 3 km trasy z České Lípy. Zkušeným bruslařům však toto nevadí.

květen 2011
Trasa je od roku 2010 prodloužena do Volfartic, kde nyní v pátek, sobotu a neděli od 14-ti hodin najdete i "Občerstvení ve vagónku". Můžete se tu občerstvit a odpočinout před cestou zpět.
Nyní je celková délka z České Lípy do Volfartic asi 8-9 km. Nový úsek je trošku větší stoupání, ale tam i zpět se do dá jet asi i pro začínající bruslaře. Občas se to křižuje s výjezdem z pole, takže na stezce může být trochu nečistot a kamínků...
Jinak hezké - v přírodě, mimo silnice a hluk města..

květen 2011
Trasa je od roku 2010 prodloužena do Volfartic, kde nyní v pátek, sobotu a neděli od 14-ti hodin najdete i "Občerstvení ve vagónku". Můžete se tu občerstvit a odpočinout před cestou zpět.
Nyní je celková délka z České Lípy do Volfartic asi 8-9 km. Nový úsek je trošku větší stoupání, ale tam i zpět se do dá jet asi i pro začínající bruslaře. Občas se to křižuje s výjezdem z pole, takže na stezce může být trochu nečistot a kamínků...
Jinak hezké - v přírodě, mimo silnice a hluk města..

Tak na jaře se připravuje otevření dalšího úseku této cyklostezky. Jde o asi 3 km nového asfaltového povrchu, tedy celková délka se prodlouží na více než 8 km. Tato část ovšem není určena pro úplné začátečníky, protože je celá do kopce směrem z Manušic. Povrch stezky je hotov, nyní se pracuje na mostě na konci ve Volfarticích a na zábradlí a krajnici. Již jsme si ji dvakrát projeli a musím říct, že je to mazec. Hlavně cesta zpět do Manušic , jede to samo a v půlce je přejezd přes silnici 4.třídy a pokud neumíte brzdit, raději sem nechoďte. No ale zas tak hrozné to není, jen opravdový začátečník by se mohl dostat do problémů. Celá nová trasa je vedena opět po bývalé železniční trati Č.Lípa - Kamenický Šenov a to pravé stoupání teprve nastane při realizaci třetí části, asi v roce 2010 - 2011. Krajina je zde opravdu nádherná, výhled na protější svahy, vzdálené kopce,krajinu a vesničky. Tato část je víc otevřená, méně stromů a tak je více vidět. Ale jak říkám, to nejlepší přijde za rok. Už se těšíme. Zde jsou oficiální stránky: http://cyklostezkavarhany.sweb.cz/

Doporučuju nechat auto v Manušicích. Tam přezout na brusle a jet třeba na Lípu, pak se vrátit a jet na Libchavu, tam vás čeká sice mírnej ale táhlej kopeček (kterej si pak pěkně rychle sjedete na zpátek). Je to pěkná trasa, už aby to prodloužili až k Varhanům, to bude velká paráda.. Bruslařů a cyklistů pár minete, ale nic co by vás omezilo. Lavičky sou tři- na obou koncích a v Manušicích.

Plus: krásná krajina, cesta vede hodně ve stínu, hladký asfalt
Minus: na pár místech malé bouličky na asfaltu, přejezd přes několik dřevěných mostů může být problém pro začátečníky (především při sjezdu z Libchavy do Manušic), někde spadané vetvičky, v této fázi není možnost koupit občerstvení, takže pití určitě ssebou.
V Manušicích se trasa kříží se silnicí, zde pozor na auta!!!

Trasa je myslím nejlepší, co jsem u nás jel. Nyní (2010) vede až do Volfartic (celkem přes 8 km). Prostředí je nádherné, asfalt hladký a široký, kopečky mírné.
Pro ty, kdo nemají auto, doporučuju zastávku ČD Česká Lípa-Střelnice, odtud je k začátku stezky Varhany sotva 300 m. Vlak lze odtud ostatně použít i na přejezd na žízníkovskou stezku, do zastávky ČD Vlčí Důl—Dobranov, kde si skoro můžete brusle obout už ve vlaku.

Tato cyklostezka má budoucnost a bude jedna z nejlepších a nejdelších v ČR. V dubnu 2009 se začala budovat další část , cca 3 km do Volfartic. Pak bude její délka více než 8 km a v 2011 by měla stezka dosáhnout cca 17 km a končit v Kamenickém Šenově. Bohužel při stavbě v 2008 firma nedostatečně odstranila kořeny z traťového svršku a na některých místech kořeny doslova rozlámaly kvalitní asfalt. Již je vše opraveno a opět jezdíme. Horší je přístup na stezku v České Lípě, kde počítejte s přezouváním až na místě. Parkování je cca 300m od stezky. Vyplatí se !!!

Poslední komentáře