Navigace:Třebechovice pod Orebem - Týniště nad Orlicí

Třebechovice pod Orebem - Týniště nad Orlicí


Autor:marbaZveřejněno:23 Březen 2009

Oblast:

Česká republika - Královéhradecký kraj - Hradec Králové

Obec:

Třebechovice pod Orebem / Týniště nad Orlicí

Délka:

7,5 km

Typ:

cesta lesem

Tvar:

cesta (tam i zpět po stejné trase)

Povrch:

2-4

Provoz:

1

Popis:

popraskaný povrch, na podzim spadané listí

Přístup:

Plus:

Minus:

Trasa vede po asfaltové cyklostezce z Třebechovic pod Orebem (část Bědovice) až do Týniště nad Orlicí. Měří přibližně 7,5 km a prochází krásnou lesní oborou s bílými daňky a kanci. Povrch bychom mohli oznámkovat známkami od 2 do 4. Směrem k Týništi se kvalita asfaltu zhoršuje, je hrbolatý a popraskaný. Na podzim bývá stezka místy pokryta spadaným listím. Poblíž železničního přejezdu je stezka obvykle posypána pískem. Provoz motorových vozidel je zde zakázán. Stezku používají jen bruslaři a cyklisté, občas můžete potkat vozidlo lesní správy. V okolí Hradce Králové se jedná o jednu z nejlepších bruslařských tras. Vykoupat se můžete na koupalištích v Třebechovicích i Týništi. Přímo na stezce není možnost zakoupení občerstvení, v obou obcích je ale několik restaurací, hospůdek i obchodů. V Třebechovicích doporučujeme navštívit známé muzeum betlémů.

Tipy:

vjezd motorových vozidel zakázán, jízda lesem, kolem rybníků, příjemná krajina

Poznámka:

Majitelka pozemku se již několik let snaží bránit využívání cesty pro bruslení a cykloturistiku tím, že jí nechává posypávat vrstou písku. Tato problematika je již delší dobu řešena městskými úřady obou obcí, ale dle nejnovějších informací se problém stále opakuje. Po zimě 2006 byla dokonce téměř celá cesta pokrytá vrstvou písku a bruslení bylo možné jen ke statku Bědovice (několik set metrů).
Stav povrchu
24. 6. 2006 - Když pomineme šišky, větvičky a další "překážky", které se pochopitelně v lese dají přepokládat, tak ze 70% je písek stále přítomný. Po cca 500 m jsme to vzdali. 
9. 5. 2006 - Od Třebechovic se dá dojet jen ke statku Bědovice, pak je na cestě souvislá vrstva písku, takže už nejen hromady jako kdysi... Cesta je tedy na bruslích neprůjezdná. 
2. 5. 2006 - Cesta dobře sjízdná pouze ke statku (několik set metrů), dále vydatný posyp pískem, nesjízdné. 
26. 4. 2006 - Celá trasa je opět posypaná souvislou vrstvou písku. Vjezd pro bruslaře je nemo6ný, pro cyklisty hrozí nebezpečí úrazu. Majitelka cesty si zřejmě neuvědomuje, že takto znemožňovat pohyb po veřejné komunikaci (třebaže v soukromém vlastnictví) je nezákonné a vzhledem k hrozícímu nebezpečí úrazu též nemorální. 
24. 4. 2006 - Cesta je stále posypaná pískem. Je to velká 3koda, vloni se tu perfektně jezdilo. 
17. 4. 2006 - Stále je po celé délce souvislá vrstva písku záměrně nasypaná. Údajně prý bruslaři ru3í lesní zvěř!!! 
11. 4. 2006 - Na silnici je opět písek, pouze vyjeté koleje od aut - to nebude po zimě!
8. 4. 2006 - Nyní už to nejsou jen hromady písku ale souvislá vrstva písku po celé délce trasy, pro brusle naprosto nevhodné. Je to vytvořeno záměrně, údajně bruslaři ruší lesní zvěř. Zase se někdo vyznamenal.

Mapa:

Fotogalerie:

Minuly tyden jsme se zenou prosli usek od Bedovic az cca 2,5 km pred Tyniste a cela trasa je prakticky nesjizdna. Na asfaltu byla vrstva mokreho pisku (bylo po desti), v nekterych mistech promichana s vrstvou blata a jehlici. Nevim, jestli je nejaka moznost donutit majitelku aby ten pisek z cesty odstranila, protoze je to nebezpecne i pro cyklisty. Tvrzeni, ze bruslari a cykliste rusi zver povazuji za prachsprostou vymluvu, protoze treba kousek od plotu obory tesne vedle cesty byla bachyne s nekolika selaty a o kus stado bilych danku bylo kousek od obytnych budov. Asi by bylo dobre zkusit kontaktovat starostu v Trebechovicich, jestli by ten nemel nejakou moznost prinutit majitelku k uklidu, ale obavam se, ze v nasem pravnim absurdistanu to bohuzel neni mozne.

Od 16.6.2011 odpoledne je trasa zásluhou a na náklady zatím dvou nadšenců in-line bruslení opět sjízdná v celé své délce 7,5 km.

Za to nemůže majitelka, ale správce. Majitelka vůbec o tom neví co se tam děje.

Poslední komentáře