Navigace:Holná

Holná


Autor:marbaZveřejněno:03 Srpen 2010

Oblast:

Česká republika - Jihočeský kraj - Jindřichův Hradec

Obec:

Hatín

Délka:

4,5 km

Typ:

cesta lesem

Tvar:

cesta (tam i zpět po stejné trase)

Povrch:

1

Provoz:

1

Popis:

Krásná lesní cesta s asfaltovým povrchem, dost široká pro jedno auto, ale se zákazem vjezdu motorových vozidel. Dokonce tam z větší části nevede ani cyklostezka, takže cyklistů je tam pomálu. Profil téměř rovinatý, bezpečný, je jen třeba dát pozor v jednom místě na nepořádek od lesních dělníků. 

Přístup:

Odstartovat lze nejlépe v obci Hatín a popojet po kvalitní silničce s minimálním provozem k odbočce do lesa směrem k rybníku Holná. Patrně lze startovat i na opačné straně v Cikaru, ale tam jsem nebyl, protože jsem jel pouze na kole od Holenské hájovny a byl deštivý týden, takže jsem nemohl trasu projet na bruslích.

Plus:

Klidná cesta stranou v lese, ideální pro horké letní dny. V rybníce Holná lze schladit nejen nohy, ale i celé tělo. 

Minus:

Po deštích schne velmi pomalu. Možná nepatrně prohnutý povrch v ose silničky.

Tipy:

Občerstvení čeká na konci trasy v RS Holná u rybníka Holná.

Poznámka:

Prosím o doplnění informací, protože jsem tam byl pouze na dovolené na kolech. Možná, že kvalitní povrch vede až do Cikaru nebo i někam dále.

Mapa:


Zobrazit místo Velká Holná na větší mapě

Fotogalerie:

Autor fotografií: Pavel Petrák

Chci jen potvrdit, že i v roce 2013 je trasa dobře průjezdná, platí i předchozí komentáře. Sám jsem přijel z Jidřichova Hradce a auto zanechal na konci vsi naproti autobusové zastávce. Je tak dobré místo k zaparkování 1-2 aut. Zastávka poslouží jako komfortní převlékárna, před ní jsou lavičky, kde je možné si upravit brusle. Pak ale následuje sjezd po silnici z kopečka, který bych doporučil jen zdatnějším bruslařům - je to přece jen po silnici a dosáhnete rychlosti i kolem 40 km/h. Po sjezdu brzy odbočka na lesní cestu, která není úplně bez aut. V lese je rozcestí se stromem uprostřed, kde to bruslaře láká vydat se rovně po lepším povrchu, správné je však odbočit vpravo. Povrch na cestách je 2-3, ale vede hezkým lesem. Rybník Holná moc ke koupání nezve, je spíš pro kapry, ale pohled na něj je krásný. Občerstvení na hrázi zatím nebylo, během prázdnin snad bude. Dojel jsem až do Cikaru, cestou potkal několik příjemných lidí, pozoroval ptáky, pasoucí se krávy, celkem idylka. Trasa mírně zvlněná a přiměřeně dlouhá. Celkem bych ji zhodnotil jako trochu drsná česká škola, která však stojí za to pro ty, co nehledají luxus a dovedou ocenit jihočeskou krajinu.

Hatin - Cikar - kvalita 2-3. Nekolik pohodovych sjezdu.

Start - bud v obci Hatin (na kraji je cyklohospudka; s vyhradou dojeti po silnici z mirneho kopecka k lestni ceste); zvolili jsme parking na zacatku lesni cesty ale neni moc mista (max 1 auto); zda se mi lepsi z Cikaru (zaparkuje vic aut).

Provoz - i pres zakaz vjezdu 8 aut za hodinu.

Obcerstveni - primo na hrazi rybnika; fungovalo.

Celkove hodnoceni - prijemna trasa.

Díky za tip na tuto cestu, na cyklodovolené to bylo prima zpestření. Bohužel jsem jel jeden den po dešti a většina cesty mi docela klouzala, schne to tam pomalu. Rovněž bych rád upozornil na poměrně kopcovitý profil zejména v části Holná - Cikar (vezl jsem v Chariotu své dvě ratolesti a bubnové brzdy přišly docela vhod). Další problém je občerstvení. Odevšad je s několikakilometrovým předstihem viditelná reklama na restauraci Formanka u Holné, poutače oznamují obědy svačiny večeře. Skutečnost je taková, že v září toto občerstvení funguje až někdy od 6 hod večer a dostanete tam tak pivo a možná buřty s cibulí. Navíc celé rekreační středisko je cca půl km po inline nesjízdné polňačce mimo asfaltku. V Cikaru to vypadalo taky mrtvě, byli jsme jen na rozcestí u rybníka, dál jsme to tam nezkoumali. Sečteno podtrženo, občerstvení si vemte raději s sebou. Povrch rozhodně na většině cesty není 1, já bych řekl tak 2-3, prostřední pás je celkem hrubý. I přes všechny uvedené výhrady dobrá cesta, ještě jednou díky. Bez bržděného vozíku bych to ale asi až do Cikaru nejel. Jinak jsme zaparkovali na louce asi 500 m na opačnou stranu od Hatína, odtamtud to bylo do Cikaru 7,5 km. Myšleno až k rybníku, nikoliv k Hájence, jak je uvedeno na mapě.

Dnes čerstvě projeto na bruslích až po cca 1km za Holenskou hráz směrem na Cikar. Pak se kvalita povrchu trochu zhoršuje, takže jsme to otočili. Spíš než prohnutí jsme v ose silničky zaznamenal místy horší kvalitu povrchu. Kraje jsou mladší a s jemnějším štěrkem než střed. Není to však nijak tragický povrch, ale prostě je cítit, že vám každá noha jede s jiným valivým odporem. Ve svátek jsme za hodinu potkali na trase 6 aut, což je na silnici se zákazem vjezdu docela slušný provoz. Ale celkově supr projížďka.

Minulý týden jsme jeli z Jemčiny směr Cikar -Holná - Sýkora- Jemčina. Celkem 17 Km po slušném asfaltu. Kromě 1km přes Cikar vede cesta zákazem vjezdu. POZOR jezdit jako okruh pouze v tomto směru (sjezd od Holné na Cikar poněkud prudší). Občerstvení na Holné funguje jen v letní sezóně. Jeden z nejdelších a krajinově nejhezčích okruhů který jsme v ČR měli možnost jet.

Poslední komentáře