Navigace:Dlouhé stráně (1350 m. n. m.) - nejvýše položená dráha v ČR

Dlouhé stráně (1350 m. n. m.) - nejvýše položená dráha v ČR


Autor:marbaZveřejněno:11 Květen 2009

Oblast:

Česká republika - Olomoucký kraj - Šumperk

Obec:

Loučná nad Desnou / Kouty nad Desnou

Délka:

1,7 km

Typ:

jiný typ

Tvar:

ovál

Povrch:

1

Provoz:

1

Popis:

Přečerpávací vodní elektrárna (PVE) Dlouhé stráně v srdci CHKO Jeseníky se skládá ze tří významných částí. Z technického zázemí s podzemní elektrárnou, dále pak z dolní a horní nádrže. A právě horní nádrž ve výšce 1350 m. n. m. má na koruně hráze účelovou komunikaci, která byla při generální rekonstrukci v roce 2007 pokryta novým a pro brusle velice dobře sjízdným povrchem.

Komunikace tvoří ovál kolem celé nádrže. Má délku 1740 m. Vnitřní okraj cesty je od vlastní nádrže oddělen zábradlím. Nenajdete zde žádné zázemí pro turisty či sportovce. Není zda ani hospůdka, ani toalety, dokonce ani žádný přístřešek, kam by se dalo skrýt v případě nepříznivého počasí. Lavičky zda také nejsou, ale můžete se posadit kamkoliv do trávy a kochat se nádhernou krajinou nebo odpočívat po náročné jízdě.

Zato jsou zde krásné výhledy na okolní hory. Vidět je samořejmě Praděd, ale i další významné vrcholy a hřebeny. Na dohled jsou také nepřehlédnutelné větrníky testovací větrné elektrárny na Medvědí hoře. 

Téměř vždy zde fouká vítr a často relativně silný. Ne že by vás odfoukl do údolí, ale při bruslení vás bude v jednom směru hnát kupředu a v opačném si pořádně "máknete".

My jsem se na vrchol této zajímavé lokality dostali v rámci organizované exkurze PVE Dlouhé stráně. Přijeli jsme až na korunu hráze malým mikrobusem. Průvodkyně nám na dotaz, zda se zde může bruslit, odpověděla, že je vrchol hory normálně přístupný veřejnosti, a dokonce že zde již několikrát oficiálně trénovalo nějaké rychlobruslařské družstvo.

Každopádně s přístupností hory to není vůbec jednoduché. Autem se sem totiž dojet nedá. V tom vám zabrání zákaz vjezdu již v údolí v Koutech nad Desnou a pak také závory na cestě vzhůru. Kolem vrcholu kopce vede oficiální značená cyklostezka č. 6155 z Loučné nad Desnou do Koutů nad Desnou. Během jízdy na vrchol jsme viděli spousty cyklistů, kteří mířili na vrchol nebo sjížděli dolů. Pro bruslaře však přístupové cesty sjízdné nejsou - mají nekvalitní povrch a jsou prudké. Převýšení mezi Loučnou na Desnou a korunou hráze je úctyhodných 850 výškových metrů.

Pokud byste jeli na vrchol kopce stejně jako my, tedy v rámci exkurze do elektrárny, na koruně hráze je v rámci prohlídky zastávka v délce asi 40 minut. Exkurze se dají objednat na webu www.dlouhe-strane.cz. Objednané vstupenky se plati a přebírají v prodejně Helaisport v Koutech nad Desnou, parkuje se na parkovišti 250 m od této prodejny (viz mapka). Z tohoto parkoviště pak vyjíždí mikrobus s návštěvníky elektrárny. Nejprve absolvujete přednášku o elektrárně, pak si prohlédnete podzemní kavernu s turbínami a nakonec vyjedete kolem dolní nádrže až na parkoviště k horní nádrži. A zde je již zmiňovaný asi 40minutový rozchod. Pak se mikrobusem vrátíte zpět na parkoviště v Koutech nad Desnou.

Přístup:

Pěšky nebo na kole po cyklotrase č. 6155 z Koutů nebo Loučné nad Desnou (převýšení 850 m, vzdálenost asi 12 km). Nebo v rámci objednané organizované exkurze elektrárny (rozchod na vrcholu kopce asi na 40 minut). Exkurze začíná na parkovišti v Koutech nad Desnou (GPS: 50°6'0.792"N, 17°6'41.843"E), vstupenky se platí v prodejně Heliasport (asi 250 m od parkoviště).

Plus:

nádherná, jedinečná a neobvyklá lokalita, čistý vzduch, vysokohorské prostředí s výhledem na nejvyšší pohoří na Moravě (Praděd 1492 m.n.m.), kvalitní povrch oválu

Minus:

obtížně přístupné, bez jakéhokoliv zázemí, otevřený prostor se silnými větry

Tipy:

Poznámka:

Jízda po větru může být velice rychlá - nelekejte a neohrožujte jízdou ostatní chodce a cykloturisty. V žádném případě nesmíte za zábradlí k nádrži - hrozí nebezpečí utonutí!!!

Mapa:


Zobrazit místo PVE Dlouhé stráně na větší mapě

Fotogalerie:

Jak nás informovala průvodkyně PVE Dlouhé Stráně paní Bartošová, koruna hráze Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně je od letošní letní sezóny (2011) vlastníkem, tj. společností ČEZ, vymezena jen pro pěší. Pro kola a inline se vyhradila komunikace o 30m níže. Tj. komunikace, která obchází nádrž kolem dokola, jednosměrně upravená a dlouhá 2,5 km.

Také s tím přístupem už je to výrazně jinak. Není to s ním totiž tak špatné, jako dříve. Tím, že se v prosinci roku 2010 uvedl do provozu nový lyžařský aeál Kouty v Koutech nad Desnou, se přístup k inline trase výrazně ulehčil. V areálu se nachází jediná šestisedačková lanovka v ČR, která (pokud je letní nebo zimní sezóna) vás vyveze na Medvědí horu, což je 4,5 km od horní nádrže. Buď se dá pokračovat pěšky (kdo je příznivcem horské turistiky), nebo tam bývá autobusek (je třeba se předem informovat) a taky můžete jet samozřejmě na kole.

Areál je střežen kamerovým systémem, takže buď zaměstnanci elektrárny DS, nebo přímo průvodci "nepěší" návštěvníky z koruny "vyhazují".

Poslední komentáře