Navigace:S přilbou nebo bez přilby?

S přilbou nebo bez přilby?


Autor:marbaZveřejněno:09 Květen 2005

V nedávné minulosti jsme zaregistrovali dvě znepokojující tiskové zprávy o smrtelných úrazech na inline bruslích. Může se zdát paradoxní, že obětí těchto smrtelných zranění se stali právě relativně zkušení jezdci...

s přilbou nebo bez přilby?

V nedávné minulosti jsme zaregistrovali dvě znepokojující tiskové zprávy o smrtelných úrazech na inline bruslích. Může se zdát paradoxní, že obětí těchto smrtelných zranění se stali právě relativně zkušení jezdci.


První zmiňovaná nehoda se stala v srpnu 2004 v jižním Walesu, kde freestylový mistr Richard Taylor po nárazu do betonového sloupku lampy utrpěl zlomeniny lebky a nohou, upadl do kómatu a zemřel o 5 dní později na jednotce intenzivní péče. V okamžiku nehody neměl Richard ani přilbu, ani žádné jiné chrániče.

Přitom týden před nehodou podruhé za sebou zvítězil v Mistrovství spojeného království v inline bruslení. Od 15 let provozoval bruslení profesionálně a procestoval Evropu, Ameriku i Austrálii, kde se účastnil bruslařských exhibicí.

Podrobné informace na adresách:
   http://news.bbc.co.uk/1/hi/wales/3546382.stm
   http://news.bbc.co.uk/1/hi/wales/3549906.stm


Další otřesná nehoda se stala 6.května 2005 ve sportovním areálu Benedikt v Mostě. Staršímu muži jedoucímu na bruslích z kopce náhle vběhlo do cesty dítě. Bruslař se mu snažil vyhnout, ale přitom narazil do kovového oplocení areálu. Utrpěl závažné poranění hlavy a po převozu do nemocnice na anesteziologicko-resuscitačním oddělení svým zraněním podlehl. Muž byl prý zdatný sportovec, ale bohužel neměl přilbu, která by možná zmírnila následky pádu.

Podrobné informace na adresách:
   http://www.novinky.cz/05/58/06.html 
   http://zpravy.idnes.cz/krimi.asp?r=krimi&c=A050506_183453_krimi_ton&t=A050506_183453_krimi_ton&r2=krimi


Podle MUDr. Petra Havránka, přednosty Kliniky dětské chirurgie a traumatologie Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze jezdí více než poloviny dětí na inline bruslích bez přilby. A my dodáváme, že jsou na tom děti ještě dobře. Podívejte se, jak málo dospělých nosí přilbu nebo další chrániče.

A přitom Studie Královské společnosti pro prevenci úrazů (RoSPA) z Velké Británie uvádí, že pokud by každý cyklista používal cyklistickou přilbu, riziko poranění hlavy by se snížilo o 85% a riziko poranění mozku o 88%, přičemž ve státech Evropské unie dochází každoročně ke zhruba 600 000 poranění hlavy. Je nutné si uvědomit, že podle odborné literatury, koncentrovaný úder do hlavy dokáže usmrtit dospělého již při rychlosti 11 km/h, dítě při rychlosti nižší. Riziko pádu na inline bruslích je přitom, podle našeho mínění, mnohem větší než při jízdě na kole.

ilustrační fotografie

Zajímavé údaje můžeme najít ve statistikách o zranění inline bruslařů, které si nechaly zpracovat některé americké nemocnice. Z jedné takové statistiky například vyplývá, že v 38% případů se jedná o zranění horní poloviny těla, 31% dolních končetin, 21% oblasti pánve a v 10% jsou to zranění hlavy. Z jedné z těchto statistik také vyplynulo, že 35% všech zraněných mělo otřes mozku! Problémy s vazy mělo 10% zraněných, zlomeniny utrpělo 5% bruslařů.

ilustrační fotograie

Zajímavé jsou také výsledky anket, které v minulosti probíhaly na našich stránkách:

výsledky ankety     výsledky ankety     v7sledkz ankety

Co lze z těchto výsledků s trochou nadsázky vyčíst?

Dospělí bruslaři vědí, že na bruslích hrozí zranění, ale přesto riskují bez přilby (o chráničích ani nemluvě)!!!
 

Z těch dvou tragických případů však plyne následující: "To, zda se stanete či nestanete obětí nehody, vůbec nemusí záviset na Vašich zkušenostech, ale na vnějších vlivech, které mnohdy vůbec nemáte šanci ovlivnit".

Všem, kteří takto riskují bychom rádi připomněli jeden starý americký vtip. Je o tom, jak chlapík padá z mrakodrapu a v každém poschodí říká: "Zatím je to dobrý, zatím je to dobrý, ..."

A jak vysoký je ten Váš mrakodrap?


Na závěr ještě přidáváme pár názorů z diskuse v našem fóru.

Peetboy: Jezdil jsem bez přilby asi rok na stejné uzavřené trati a připadalo mi to bezva do doby, než jsem v družném hovoru s kámošem vybral jedinou díru na cestě... Jezdíme poměrně svižně, pokřtít tělo v kraťasech a v tričku bez chráničů v takových 25 km/hod je opravdu zážitek k nezaplacení. Díky štěstí a tomu, že jsem kdysi pády trénoval při jiném sportu, hlava přežila a byl z toho měsíc strupovitosti. Asfalt i při krátkém dotyku pěkně rychle ubírá "materiál", kdo si to nezkusil, nepochopí. Od té doby patří přilba k povinnému vybavení. Osobně uvažuji i o nákupu kvalitních chráničů pro nácvik techniky jízdy a návštěvy mě neznámých nových terénů.

Telpičanka: Jezdím na bruslích do práce (v Londýně) a myslím si, že i když je človek sebelepší, měl by nosit chrániče a helmu. Jezdím hrozně ráda rychle a už několikrát se mi stalo, že jsem musela hodně prudce zabrzdit, když mi do cesty vlezl člověk/auto/kolo nebo kousek přede mnou spadla větev ze stromu... Sice jsem nespadla, ale byla jsem ráda, že je mám, "kdyby něco". Člověk musí umět zhodnotit situaci, znát svoje schopnosti a počítat se vším, neměl by si hrát na frajera bez chráničů. Přeci jen je lepší vypadat jako blbec s helmou a chraničema, které nepoužijeme, než být jako mrzák na vozíku.

Ozzy: Přestože jsem se milionkrát sbíral odřenej z asfaltu, tak stále jezdím bez helmy. Když street, tak pouze chrániče na ruce, když urampa tak i kolena a lokty, ale helma nikdy!!!

Chirurg Tribit: Jasně, že člověk vypadá obvykle méně in, ale padá každý. Úplně každý. Ten, kdo jezdí málo, dosud třeba ještě nespadl, ale sebelepší inlinista někdy spadne a pokud jezdí po městě, tak i častěji - psi, kočky, děti, důchodci, auta, mokré listí, větve, výmoly, pukliny, led, kaluže, nepozornost, únava .... To je prostě statistika. To, co je s helmou na otřes mozku, bez ní může být do smrti slepota, demence, plné vědomí bez pohybu všemi končetinami... Co na to říct? Proč více než 80 procent lidí nepoužívá přilbu? Vím jen, že hromada lidí, kteří jsou výrazně lepší než já a bruslí jako "polobozi" ji mají a nevyjedou bez ní a vedle nich jedou začátečníci bez ní, aby se náhodou neztrapnili...

Aja: Až do loňského roku jsem helmu nepoužívala. Ne z pohodlnosti, ale vůbec mě to nenapadlo. Ale po sjetí kopce v rychlosti 40 km/hod, jsem se zamyslela - na kolo jo, a co na brusle??? Také! Od té doby bez helmy nevyjedu ani pro rohlíky...

Lucas: Tak takhle já zase obhajuju chrániče na dlaně ;) - bez nich ani ránu (po několika zlomeninách zápěstí ;o))) Rychlost je fajn - 60km/h jsem už překonal - ale ty chrániče dlaní mi připadají důležitější než helma. Když sletím, většinou se snažím brzdit rukama a ne hlavou ;oD Ale je pravda, že při čtení příspěvku "chirurga" mi naskočila husí kůže. Mám v plánu si ji koupit (na Urampě v místním sk8 parku je povinná, ale jinde ji na sebe brát nebudu (téměř ;o) - i jinde se bude hodit, ale jen při blbnutí - jinak nee) Nějak už jsem si zvykl počítat kdekoliv s pádama- beru je jako samozřejmost, snažím se je zvládat co "nejlépe" ... (a dělám to často ;o) Pokud vidím někoho s helmou- nedívám se na něj jinak - prostě je pro něj bezpečnost důležitější než pohodlí a "free pocit". Jsem pro helmu, ale moje parketa to nikdy nebude. mějte se ;)

Kristie: Od té doby, co jsem jednou zkoušela (samozřejmě bez helmy), jak rychle dokážu jet z kopce a nepočítala s tím, že těsně pod kopce bude spadlá větev, která spíš připomínala půl stromu a z protisměru se vyřítí auto, a strategicky jsem "ukročila" do pole a probrala se na zemi sedřená všude možně a s trávou ve vlasech, helmu používám. I když se mi občas někdo směje, že jsem jako cvok... Ale asi lepší si chránit zdraví...

Biker2: Určitě s přilbou... Ono není žádná sranda jet na bruslích přes čtyřicet a pak muset takticky ukročit do pole. Ale nejen pro toto. Je to i z jiných důvodů. Kdykoliv když člověk lehne na bruslích, tak to prostě bolí. A hlavu budem potřebovat všichni jaxe jistě shodneme:)

Biker2: Taky mám svoji hlavu rád a co se týče závodění tak jednoznačně s přilbou....na loni jsem trénoval bez přilby, ale po jedné zkušenosti ze štafet ji už vozím.....hlava byla pěkně odřená:)....navíc hned na dalším tréninku zas další pád... no sice s přilbou, ale bolelo to taky :) pěkně sedřená kolena byla :)...chrániče mě ale nikdo nedonutí vozit :)

 

Tepličák: Taky jsem se párkrát sbíral z asfaltu, jednou jsem se dostal do hromadnýho pádu. Válelo se nás na zemí asi 8. Udělal jsem nádherný kotoul... první náraz - byla rána nožů až se hnuly a druhý náraz byl helmou o asfalt (zadní částí). Kdybych jí neměl, tak možná nebudu psát tyto řádky. Já na brusle jen s HELMOU. 

Poslední komentáře