Navigace:Kiting aneb s drakem na bruslích

Kiting aneb s drakem na bruslích


Autor:marbaZveřejněno:28 Srpen 2005

Co je to kiting? Jedná se o název nové sportovní disciplíny, který je převzatý z angličtiny, kde "kite" znamená "drak". Jde o poměrně nový sport, který u nás širokou členskou základnu teprve hledá. Podstata kitingu spočívá v tom, že pomocí řiditelného draka se za pomoci větru necháváte táhnout po rozsáhlých plochách...

Co je to kiting? Jedná se o název nové sportovní disciplíny, který je převzatý z angličtiny, kde "kite" znamená "drak". Jde o poměrně nový sport, který u nás širokou členskou základnu teprve hledá. Podstata kitingu spočívá v tom, že pomocí řiditelného draka se za pomoci větru necháváte táhnout po rozsáhlých plochách.

 

Co ke kitování potřebujete? Moc toho není. Vlastní brusličky (pokud chcete kitovat v zimě - tak snowboard, lyže, snowblades, v létě třeba wakeboard na vodu...), dále přilbu, chrániče a samozřejmě také draka. Kompletně vybavený drak na kiting se skládá z vlastního draka, šňůr (obvykle 4 x 20 metrů / 2x řídící + 2x brzdící) a řídících rukojetí.

 

Jak už bylo zmíněno, nezbytnou součástí pro kitování je také vítr. Se silou větru velice úzce souvisí, jakého dráčka pořídit. Pro vítr s rychlostí kolem 5-10 m/s postačí drak o rozloze asi 3-5 m2. Slabší vítr se dá kompenzovat větším drakem. Není problém pořídit si draka o rozloze i 12 m2 a větší. Pokud uvažujete o drakovi na inline brusle, doporučujeme dráčka do 3 m2. Záleží samozřejmě na vaší hmotnosti a také na tom, kolik si chcete do žil napustit adrenalinu. Ale při mých 75 kg mám vyzkoušené, že drak do 3 m2 táhne výborně. Na zimu je pak třeba mít dráčka většího, protože lyže v kombinaci se sněhem přece jen kladou větší odpor něž brusle, které mnohdy jedou a ani vítr nepotřebují:-)

Pokud jde o cenu draka, pohybuje se od 1.840,- Kč až po několik tisíc korun (podle velikosti). Draka nemusíte používat jen pro jízdu na bruslích, ale můžete s ním lítat prostě jen tak "na suchu". Protáhnete se při tom, pobavíte se - a to kdykoliv, třeba i když vítr nefouká. Pak ovšem musíte utíkat, aby drak letěl. Draka můžete nosit s sebou například i na výlety. Je totiž malý - složí se do balíčku velikosti krabice od mléka. Větší drak je po složení velký asi jako smotaný spacák.

Neváhejte a prostě to zkuste. Stojí to za to!


Pár souvisejících odkazů:

http://www.pegas2000.cz/kite/index.php?lang=cz - podrobné informace o kitingu, prodej draků, kurzy, fotogalerie

http://www.factionkites.cz/ - výroba a prodej draků, kurzy, půjčovna, fotogalerie

http://www.boardshophoba.cz/ - informace o kitingu, prodej draků, půjčovna, kurzy

 

Autor: Honza Krejčíř, www.sportovnikurzy.cz

Poslední komentáře