Navigace:IISA Průvodce pro nákup inline bruslí

IISA Průvodce pro nákup inline bruslí


Autor:marbaZveřejněno:01 Duben 2002

Přeloženo ze stránek IISA (International Inline Skating Association)


Deset kroků k získání skvělých bruslí

1. krok: Ujasněte si své bruslařské zájmy.

Jedna ze skvělých věcí u inline bruslí je, že mohou být přizpůsobeny pro širokou škálu pohybových aktivit. Před koupí bruslí si budete muset určit, která aktivita vás nejvíce zajímá a vybrat přislušný typ bruslí. Samozřejmě, že je možno hrát hokej na rekreačních bruslích, závodit na fitness bruslích, dělat triky na hokejových bruslích; jinými slovy, můžete používat jeden typ bruslí na ostatní aktivity. Ovšem takto asi nedosáhnete optimálních výsledků.

Dále následuje souhrnný popis základních typů bruslí. Pokud si nejste jisti, že vaše zájmy jsou výlučně v jednom typu bruslení, bude nejspíše chtít začít s rekreačními bruslemi. 

Hokej - Tyto brusle konstrukcí velmi podobné hokejovým bruslím pro led. Jsou vyrobeny z prošívané kůže a opatřeny tkaničkami pro velmi pevné utažení na noze. Mají kolečka navržená pro velmi rychlé přesuny, vyžadované v tomto sportu.

Rychlobruslení - Závodní brusle mají pět koleček, dlouhý rám a botu s nízkým kotníkem. Obvykle nemají brzdu. Jsou určeny pro velmi zkušené bruslaře.

Freestyle - Většinu pohybů, které jsou provozovány na ledu, lze provádět i s inline bruslemi. Bota je podobná botě pro klasické krasobruslení na ledu.

Rekreační - To jsou brusle, od kterých se všechno odvíjí. Obvykle jsou navrženy s plastovou botou, která má pevnou oporu pro kotník a kolečka, která dovolují velký stupeň ovladatelnosti.

Fitness - Podobné rekreačním bruslím, ale jsou obvykle lehčí, mají botu s nižší oporou kotníku a mají větší kolečka. Tyto brusle jsou také používány pro běžecký trénink.

Agresivní - Tyto brusle jsou vyrobeny pro provádění kousků na rampách a zábradlích. Mají menší kolečka, ochranu proti obrušování rámu a jsou konstruovány tak, aby odolávaly při etrémním používání.

 

2. krok: Ujasněte si, kolik hodláte utratit.

Pokladnička

Za brusle můžete utratit libovolnou částku mezi $35 a $1000 (1330 a 38000 Kč). Většinou platí, že čím vice za brusle zaplatíte, tím lepší kvalitu dostanete. Za typické rekreační brusle byste ovšem měli očekávat platbu ve výši $110-$170 (4180 až 6460 Kč). Za tuto cenu dostanete pořádné, kvalitní brusle, které uspokojí základní potřeby většiny bruslařů.

Lze říci, že brusle za $150 (5700 Kč) jsou mají mnohem vyšší kvalitu než brusle za $50 (1900 Kč). Ale brusle za $300 (11400 Kč) nemusí mít nutně vyšší kvalitu. Spíše budou mít více dalších vlastností, lepší kolečka a ložiska. Pokud jsou tyto vlastnosti pro vás žádoucí - a mnoho z nich může zvyšovat bruslařskou zkušenost - můžete o nich uvažovat.

Inline brusle nejsou složité. Jsou složeny z relativně mála částí. Jakmile porozumíte účelu každé jejich části, budete lépe schopni vybírat brusle, které vyhovují vašim potřebám. Také budete mít jasno v tom, jak vylepšení některých části ovliňuje cenu, kterou zaplatíte.

Laciné brusle jsou někdy pokládány za dobrou volbu pro děti. Konec konců, nikdo nehce kupovat dětem drahé věci proto, aby se z nich jen párkrát oprášil prach při několika málo jízdách kolem domu. Ale přesto žádný rodič nechce utlumit dětské nadšení, když se nové brusle pokazí nebo začnou fungovat špatně. Laciné brusle sedí na nohou mizerně, způsobují puchýře. Mají plastická kolečka, která se rychle opotřebovávají a poskytují menší přílnavost k povrchu. Poohlédněte se pro bruslích, které mohou být přizpůsobovány dětskému růstu. Rodiče by měli odhadnout schopnosti dítěte a výši jeho zájmu a nakupovat dle toho.

 

3. krok: Naučte se něco o kolečkách a ložiscích.

kolečko s ložiskem a vymezovačem

Inline brusle mohou být vybaveny některými z překvapivě rozmanité řadou koleček. Kolečka určují "typ jízdy", který brusle poskytují. Čím snadněji se otáčejí, tím více vás bruslení bude bavit. Avšak kolečko, které se otáčí příliš rychle, vás může dost "rozhodit". Kolečka mohou být přiliš tvrdá nebo příliš měkká pro povrch, na kterém se hodláte pohybovat a tím působí kodrcavou nebo rozplizlou jízdu. Mohou být příliš velká a tím omezovat ovladatelnost.

Existují tři věci, které potřebujete znát o kolečkách pro inline brusle:

Velikost - Průměr kolečka je měřený v místě jeho nejširší části a udává se v milimetrech (mm). Velikost je důležitá, protože větší kolečka znamenají vyšší rychlost točení. Menší koečka jsou více ovladatelná a stabilní, ale otáčí se pomaleji. Většina rekreačních bruslí má kolečka s průměrem 72-76mm. Brusle pro agresivní jízdu mají menší kolečka; závodní brusle je mají zase větší. Velikost může být v rozsahu 44-84mm. Kolečka se také liší v tloušťce nebo "profilu". Tenčí kolečka jsou rychlejší, ale s nižší stabilitou než u koleček tlustějších. Velikost koleček je napsána na jejich boční straně.

Tvrdost - Kolečka jsou zhotovena většinou z polyuretanu, plastického materiálu, jehož tvrdost může být různá. Tvrdost je měřena durometrem, rozsah je od 0 pro nejměkčí do 100 pro nejtvrdší. Měkčí kolečka lépe absorbují nerovnosti a hodí se pro hladší jízdu, ale mají sklon k rychlejšímu opotřebení a nejsou také tak rychlá jako tvrdší kolečka. Většina rekreačních bruslí je vybavena kolečky s tvrdotí 78A nebo 82A (78A jsou určena pro měkčí jízdu).

Pro vnitřní povrchy jsou přiměřená tvrdší kolečka, například s tvrdostí 85A. Pro použití venkovní nebo v hrbatém terénu používejte měkčí 74A. Můžete také kombinovat kolečka s různými tvrdostmi, některá kolečka nahradit tvrdšími. To vám dá možnost lépe absorbovat nárazy na nerovnostech a zároveň zvýšit trvanlivost. Tvrdost koleček je uvedena na jejich boční straně.

ložisko

Ložiska - Kolečka se otáčejí na kuličkových ložiscích, která jsou umístěna uvnitř nábojů koleček. Kvalita koleček má vliv na množství námahy, kterou musí bruslař vynaložit na roztočení koleček. Ložiska jsou klasifikována podle kvality a přesnosti, se kterou byla vyrobena. Brusle vyšší cenové kategorie obykle používají tzv. "přesná" ložiska, která jsou označena ABEC-1, ABEC-3, ABEC-5 nebo ABEC-7. Rozdíl mezi ložisky ABEC 1 a 5 není pro začínající bruslaře hlavním faktorem. Brusle nižší cenové kategorie většinou nemají značková ložiska.

Kolečka se opotřebovávají. Musejí se vzájemně vyměňovat proto, aby se zabránilo nerovnoměrnému opotřebení a aby nám dlouho sloužila. Brusle, které si koupíte, by vám měly dovolovat snadnou vzájemnou výměnu koleček. Většina výrobců dodává průvodce pro udržbů bruslí, ve kterém je tato činnost vysvětlena.

 

4. krok: Naučte se něco o brzdách.

Výběr správného brzdného systém závisí většinou na tom, jak pohodlné je pro vás jeho použiti a zda cítíte, že pokročilejší systém odpovídá ceně. Dříve než se rozhodnete, který systém koupíte, pokuste se vyzkoušet co nejvíce různých typů.

Inline bruslař snižuje rychlost a zastavuje s použitím brzdy, která je obvykle připevněna na patě boty. Brzda se skládá z gumového špalíku, který drhne o povrch v případě, že se zvedne špička brusle. Dovednost potřebná k provedení tohoto manévru je snadno naučitelná (speciálně pokud vás učí instruktor s certifikátem IISA). Výrobci bruslí však vynaložili mnoho námahy při vývoji brzdového systému, aby zjednodušili tento potřebný manévr. Jeden takový systém umožňuje bruslaři aktivovat brzdu pokrčením nohy v koleni posunutím brzdící nohy vpřed. Tlak proti jazyku boty posune rameno k němu připojené, které spustí brzdný špalík směrem dolů. Výhodou tohoto popisovaného systému je, že kolečka při použití brzdy neztrácejí kontakt s povrchem cesty. Jiný systém používá k aktivaci brzdy pružinu, která zpomaluje zadní dvě kolečka. Další zase používá kulatý gumový disk, který při aktivaci rotuje proti povrchu. Jeho tah je nastavitelný. Obecně lze říci, že tyto speciální brzdné systémy zvyšují cenu bruslí.

Brzdy by se měly dát přemontovat z pravé brusle na levou. Brzda by měla být namontována na botě, která je na bruslařově dominatní straně. Pro většinu lidí je to pravá noha, ale přibližně 10% populace potřebuje mít brzdu instalovanou na levé brusli. Nekupujte brusle s brzdou na přední části boty. Některé brusle, jako například rychlobruslařské, nejsou dodávány s brzdou. Hokejové a agresivní brusle jsou obvykle s brzdou dodávány, ale ta je následně odmontována, protože je potřeba provádět specifické aktivity, při kterých by mohla překážet.

 

5. krok: Naučte se něco o botě.

Bota drží vaši nohu. Většina bot má dvě části: skořepinu, která obklopuje vaše chodidlo a dále oporu, která obklopuje váš kotník. Obvykle jsou obě části vyrobeny z plastu, který je pružný, ale zároveň poskytuje dostatečnou podporu. Textilní výstelka uvnitř boty zajišťuje dobré přizpůsobení se tvaru vaší nohy. V poslední době jsou na trhu brusle, na jejichž botách jsou omezeny nebo zcela odstraněny některé plastické díly, a které proto ještě lépe sedí na nohou. Většina bot má odvětrávání, což je výhoda, protože v botě lépe cirkuluje vzduch.

Úkolem boty je poskytnout oporu noze a kotníku.

Tato opora je to, co většině lidí usnadňuje bruslení. Uvnitř boty jsou odděleně výstelka a vložka, obě by měly být vyjímatelné a opratelné. To co bylo uvedeno výše je životně důležité pro správné padnutí boty a pohodlí v ní. Když určujeme, zda bota dobře padne, výstelka by měla být vytažena z boty a umístěna na nohu. Pokud sedí pohodlně, pak by teprve měla být vložena do brusle a proces zkoušení boty na noze opakován, aby se zjistilo, zda bota sama je tvarována jak se patří. Výstelky jsou vyrobeny z rozmanitých materiálů, ale dražší brusle používají vlhkost absorbující, prodyšné materiály, které zvyšují pohodlí. Mohou obsahovat dokonce tzv. "paměťovou pěnu", která se přizpůsobuje tvaru vaší nohy.

Boty musí být bezpečně připevněny k noze. Jsou tři různé způsoby, jak to udělat: šněrování, přezky nebo kombinace obojího. Přezkový uzavírací systém by měl mít tři nastavitelné přezky. Přezky jsou trvale připevněny k bruslím. Pokud jejich umístění nepříjemně svírá vaši nohu, měli byste zkusit jiný model. Samotné šněrování je obyčejně používáno jen na speciálních bruslích, např. na hokejových, rychlobruslařských a některých agresivních. Šněrování umožňuje přizpůsobitelné utáhnutí, ale není tak rychlé a snadné k použití a nemusí poskytovat odpovídající oporu pro začátečníka. Kombinace přezek a tkaniček má přezku kolem kotníku a tkaničky přes zbytek nohy.

Zkoušejte brusle pozorně. Každý výrobce dělá své boty podle svých vlastních specifikací (technických podmínek). Vezměte v úvahu typ ponožek, které rádi používáte. Brusle nejsou jako boty; nebudou se natahovat, ačkoliv se některé vložky budou časem přizpůsobovat vaší noze.

 

6. krok: Naučte se něco o rámu.

Rám slouží k upevnění koleček k botě. U lepších bruslí bude s větší pravděpodobností tužší rám, podporující kvalitní uspořádaním koleček a bezpečně připojený k botě. Příliš poddajný rám nedostatečně přenáší bruslařovu energii, špatné uspořádání koleček způsobuje, že kolečka špatně drží stopu. Tedy zednodušeně řečeno, kolečka zajišťují lepší jízdu, pokud v daném okamžiku všechna jedou ve stejném směru.

Pokud chcete zvládat rychlé otočky a čepy (pivots), uvažujte o rámu, který vám dovolí nastavit prostřední dvě kolečka trochu níže. Tato procedura, nazývaná "rockering," simuluje křivku na noži bruslí pro led. Brusle jsou obvykle prodávány se všemi kolečky umístěnými na stejné úrovni. Méně drahé brusle schopnost "rockeringu" nemají.

Rámy jsou vyrobeny z plastu nebo kovu. Závodní a většina hokejových bruslí mají rám vyroben z kovu. Některé rámy mohou být odmontovány od boty a pak opět namontovány do trošku jiného směru. To je někdy velmi důležité pro bruslaře, kteří mají ortopedické problémy. Rámy by měly dovolit i použití větších nebo menších koleček.

 

7. krok: Nejprve plánujte.

Kolečka jsou nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje výkonost brusle.

Většina rekreačních bruslí je prodávána s kolečky střední velikosti. To zamezuje tomu, aby jel bruslař přiliš rychle, což odpovídá použití při dovednostní úrovni, běžné pro začátečníky. Ovšem pokud se bruslař zlepšuje, může chtít zkusit rychlejší kolečka než původně dodaná.

Většina rekreačních bruslí je vyrobena s rámem, do kterého lze namontovat větší kolečka. Avšak zvětšování velikosti, které je omezeno rámem, může být jen minimální. Bruslař se může vyhnout tomuto problému tak, že si koupí fitness brusle, na kterých je náhrada malých koleček většími možná téměř vždy.

 

8. krok: Nasaďte si chrániče! Absolvujte školení.

Inline bruslení je bezpečný sport. Pravděpodobnost zranění při bruslení je nižší než u cyklistiky a basketbalu. Používání chráničů může omezit riziko většiny zranění při inline bruslení, kterými jsou hlavě různé škrábance a podlitiny (samozřejmě kromě důležíté výjimky, kterou je zranění hlavy).

Je nevyhnutné, aby byla vždy nošena helma. Největší chyba, kterou může bruslař udělat, je ustoupit od koupě helmy. Pro začátečníky je nejvíce zranitelným obdobím doslova pár prvních krůčků. Kupte dobře padnoucí helmu ihned při koupi bruslí. Při bruslení ji vždy noste a to bez ohledu na to, jak moc se v bruslení zlepšujete.

Ostatní chrániče jsou také důležité. Nejčastěji se vyskytují zranění zranění rukou, zápěstí a předloktí. Chrániče zápěstí vám mohou pomoci vyhnout se nebo minimalizovat tato zranění. Chrániče kolen a loktů by měly být také nošeny.

IISA velmi doporučuje používání všech ochranných prostředků, protože každá jeho část pracuje nejefektivněji v kombinaci se všemi ostatními.

Absolvujte školení. Certifikovaní IISA instruktoři inline bruslení mohou vám mohou dát školení jak správně začít. Lekce vám také pomohou zlepšit se a opravdu se bavit bruslením. Zeptejte se vašeho prodejce na nabídku lekcí bruslení. Ujistěte se, že lekce vede instruktor s certifikátem.

9. krok: Kupte si brusle.

Kvalitní inline brusle jsou prodávány rozmanitými maloobchodníky. Exsistují speciální inline obchody, které přináší velmi široký výběr značek, modelů a velikostí. Ty mají obvykle dobře informovaný personál, který zodpoví vaše otázky a nabízí širokou paletu speciálních položek, oblečení a dílů. Obvykle mají servisní oddělení. Velké prodejní řetězce se sportovní zbožím mají také dobrý výběr a většinou mají personál schopný odborné pomoci. Hypermarkety obvykle prodávají méně drahé značky a obvykle nebudou mít personál vyškolený speciálně na prodej inline bruslí.

Zákazník, který nakupuje inline brusle, by měl sledovat stejná měřítka, která jsou používána při koupi jakéhokoliv jiného produktu. Musíte vědět, co kupujete, musíte se v obchodě cítit příjemně a musíte být spokojeni s obsluhujícím personálem. Ujistěte se, že i po zakoupení bruslí bude zajištěna odborná pomoc (pokud bude potřeba) a že zaplatíte rozumnou cenu.

 

10. krok: A dobře se bavte!

Inline bruslení je skvělá cesta ke kombinování tréninku a zábavy. Je to sport vhodný pro každý věk, a který může být provozován téměř kdekoliv. Takže seberte kamaráda nebo člena rodiny, běžte ven a bavte se na svých nových bruslích!

Poslední komentáře