Navigace:Kralupská vltavská stezka

Kralupská vltavská stezka


Autor:marbaZveřejněno:28 Březen 2009

Oblast:

Česká republika - Středočeský kraj - Mělník

Obec:

Kralupy nad Vltavou

Délka:

5 km

Typ:

cyklostezka

Tvar:

cesta (tam i zpět po stejné trase)

Povrch:

2

Provoz:

1

Popis:

Cyklostezka z Kralup nad Vltavou podlé pravého břehu Vltavy (směrem na Prahu). Nově položený asfalt, prozatím v délce asi 5 km. V půli trasy je přímo u řeky zahradní občerstvení. Málo lidí, jen o víkendech pár cyklistů. Prý mají stezku časem protáhnout až do ZOO! To bude jízda! Základní záchytný bod je most přes Vltavu (lávka pro pěší a cyklisty), ten musí nutně každý přejet pokud míří do centra Kralup. Přímo přes tento most vede výborná cyklistická stezka, stvořená jak pro inliny, přes celé město. Stojíme-li na vrcholu mostu, díváme se proti proudu řeky, tedy směrem na Prahu. Na pravém břehu (při pohledu proti proudu) vede trať Děčín-Praha. Trasa pro inliny vede po levém břehu, tedy po tom bez koleji :o) Takže z mostu se sjede na levý břeh a přímo u mostu vede ulice, která lemuje břeh (jednosměrka), stále podél vody. Asi tak po 400 metrech je kvůli povodním trasa přerušena asi na 100 m, ale tohle místo se dá plynule překonat po silnici, která vede rovnoběžně s touto trasou (je od vody asi tak 100 m). Jakmile se tohle místo objede (cca 50m), sjedeme zase na stezku, která se zde dostává přímo na úroveň vody. Po pár kilometrech se podjede železniční most a stezka se stáčí prudce doleva a vede do kopce. Na kopci je vpravo vesnice Chvateruby, kterou je nutno projet, neustale jakoby rovnoběžně s řekou. V této vesnici se stezka opět vrátí úplně k vodě a pak se pokračuje přírodou po asfaltce až do Dolánek. Celá trasa zatím končí jakoby na úrovni Libčic nad Vltavou ve směru na Prahu (Libčice leží na protějším břehu řeky). Na kole se dá celá trasa projet až do Tróje. Pro inliny zatím chybí asfalt po celé trase, ale pracuje se na tom.

Přístup:

most Kralupy nad Vltavou, pravý břeh řeky, směrem do Prahy (proti Vltavě) do Dolánek.

Plus:

Minus:

Tipy:

Poznámka:

První 3km po nové cyklostezce - povrch 1. Další 2 km po stávající vozovce s občasným provozem. Kvalita povrchu se postupně zhoršuje, na konci kvalita 3.

Mapa:

Fotogalerie:

Trasa most Kralupy - jez Dolánky mě mile překvapila. Velká část je opravdu příjemná.

Jen pár poznámek:
V Kralupech se už dá furt po nábřeží (Jana Rysa) rovně, i když je tam teď bůhvíproč kus zámkové dlažby. S objížďkou ulicí U Stadionu se sejdete pod mostem plynovodu (nebo čeho)...
...a tady, když jste přijeli po nábřeží z Kralup, bacha: jedete s kopce a na styku těch cest pod plynovodem vás čeká dost zásadní zrada v podobě hrany 5-10 cm, kterou musíte překročit - přejet ani objet se myslím nedá.

Oba další kopečky - jeden na půli cesty do Chvatěrub a druhý přímo ve vesnici jsou v pohodě, i když dojezd nevidíte. Komplikací snad bývá protáhnout se mezi protijedoucími bicyklisty zhusta ve dvojici nebo trojici vedle sebe. Jejich rozverná nálada a vrávoravá jízda vám naznačí blízkost hospody (turistické eurocentrum) na kraji Chvatěrub.

Z Chvatěrub do Dolánek jezdí tam a zpátky auty chataři, je obtížné se protáhnout i kolem jednoho auta, lepší zastavit.

V Dolánkách u jezu to končí. Pokud jdete na přívoz k vlaku do Libčic, musíte zout a 2 km dojít, cesta je prašná, ale pohodlná. Pochybuju, že by byl tenhle úsek někdy sjízdný pro brusle, protože mezi úbočím a vodou není moc místa. Posledních 500 m k přívozu a hospodě je hezký asfalt, ale málokomu už stojí za to brusle nabout.

Poslední komentáře