Navigace:Rakovník - Pustověty (k průzkumu)

Rakovník - Pustověty (k průzkumu)


Autor:zwaraZveřejněno:26 Duben 2013

Oblast:

Česká republika - Středočeský kraj - Rakovník

Obec:

Rakovník - Dolní Chlum - Lašovice - Pustověty

Délka:

9,0 km (ale s mezerami)

Typ:

cyklostezka

Tvar:

cesta (tam i zpět po stejné trase)

Povrch:

3

Provoz:

2

Popis:

***Pozor - neprojeto, šel jsem jen po trase v zimě pěšky - pro dobrodružnější povahy***
Cyklotrasa 0303 s dobrým, ale místy hrubším asfaltem. Vede podél potoka, místy je velmi úzká, výškově lehce zvlněná. Na trase je pár lávek. Přes Dolní Chlum a Ryšín prochází po místní silnici. Pozor - v úseku asi 500 m od žst. Lašovice na východ je nutno pokračovat po polní cestě (pak 1,5 km do Pustovět je zase asfalt).
https://maps.google.com/maps/ms?msid=216650806505295502343.0004db40760e6...
http://goo.gl/maps/FhMbP

Přístup:

Návaznost na železnici - celá cesta podél trati, žst. Rakovník, Chlum u Rakovníka, Lašovice, Pustověty.
Autem do Rakovníka, nábřeží dr. Beneše (u plaveckého a zimního stadiónu)
GPS 50.100 13.739

Plus:

hezké okolí, pro in-line neobvyklá trasa

Minus:

technicky obtížnější a namáhavější
horší asfalt, místy nezpevněné úseky

Tipy:

vzhledem k nezpevněným úsekům samozřejmě boty do batohu s sebou
je to turistická záležitost, rozhodně nedoporučuji pro začátečníky a rychlobruslaře

Poznámka:

chystám se tam sám, ale pokud se tam někdo dostanete dřív, prosím prozkoumat a upřesnit

Mapa:

Fotogalerie:

Bydlel jsem v Rakovníku pět let, tuhle trasu znám velice dobře. Za sebe mohu říci jediné - v žádném případě nedoporučuju (ale já tam jezdil jako rychlobruslař, byla to jediná trasa v širém okolí). Jako cyklotrasa je dobrá a vhodná, ale pro brusle, které jsou většinou bez brzd nebo na nich málokdo umí brzdit, to není. Je nepřehledná, místy hodně úzká. Podmínečně je sjízdná k nádraží u Chlumu, pak už to není ono (přes most, po silnici sypané kamínky a hlínou z traktorů, dál o jízdě v štěrku a písku ani nemluvím).
Na trase jsou minimálně tři, čtyři nebezpečná místa, kam není moc vidět, extrémem je průjezd pod železničním mostem a kousek za ním sjezd v úzkém úseku do prudší a nepřehledné zatáčky. Dalších pár méně přehledných zatáček je i cestou. Jako bonus jsou často jezdící auta Rakovnických zahrádkářů a místních oráčů.
Navíc, s každým rokem cesta více a více zarůstá po stranách plevelem a trávou a užitná plocha se zmenšuje. V nejužším místě za mlýnem se už dva bruslaři taktak vejdou, dva cyklisti mají problém. Nějakou péči nečekejte, spíš se to jen zhoršuje.

Tak úplně náhodou jdu z Tyršova koupaliště, kde stanuji do restaurace Bazén (doporučuji) po kvalitním asfaltu a říkám si co to asi je a jak je to dlouhý? To by bylo inline svezení ;-) Přes chytrý telefon mrknu na inline-online a ejhle trasička pěkná! Ráno budík na 7:00 a když všichni spí, beru brusle co vozím preventivně pořád v kufru a projel jsem trasu od autobusového nádraží v Rakovníku až po Loučný mlýn. Dále pravda je "prašná" cesta po které jsem to ještě kousek zkusil, je na ní asi 50m asfaltu do zatáčky, právě u Loučného mlýna. Jinak, tedy určitě aspoň žabáky s sebou. Mě se stezka moc líbila, klid, atmosféra a adrenalin do zatáček, jak píše kolega v minulém příspěvku. Náročné to ale není, povrch bych hodnotil kladně, povětšinou hladký...Věřím, že časem vyasfaltují i ten kousek co te´d chybí.
Cestou zpět jsem potkal dvě pěkné mladé bruslařky, každou solo, kdyby to někoho zajímalo :-) Fakt díky za přidání této trasy!

O svezení se nedá moc mluvit: i v místech, kde vás pustí povrch a profil, nedovolí vám to rozjet nedostatečný výhled. Po asfaltu se dostanete do Ryšína pod kapličku (od zimního stadionu 5,8 km), dál je štěrk a hlína, asfaltu jen malé kousky. Na 9 km to jde natáhnout, pokud od 'zimáku' vyrazíte ještě na druhou stranu podél potoka až k tenisovým kurtům, ale je to přes město :(

Poslední komentáře