Kolečka+ložiska
Je tu někdo zkušený, kdo by mi poradil, jaká mám zvolit kolečka a ložiska? Dvě sezóny jezdím na PS phuzion 4, tzn. 90mm, 82A, ložiska ILQ7. Očekávám rychlou jízdu a kvalitu. Děkuji za odpověď. Veronika.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Tagy
Zkušený moc nejsem, ale jednu zkušenost možná přeci jen mám
- mám za to, že největší vliv na rychlost (ale pozor, také ovladatelnost!) má tvrdost koleček. Původně jsem jezdil na 90mm/82A, nyní jsem na 90mm/85A a nedá se to srovnat. 85A jedou jako drak i do kopce, ale znatelně hůře se točí a na vlhku trochu kloužou. Ty 82A se "dusily", byl jsem utahaný jako opice, zas jsem si na tom ale troufl daleko víc (náklony, otočky). Psal jsem o tom také něco do zdejší diskuse, ale zatím je to bez reakce.
- ložiska jsem zkoušel ILQ7 a ABEC9, od prvních jízd se mi zdají možná malinko lepší ta ABEC9 (což by ale měla být paradoxně méně zaručená kvalita). Rozdíl ale bude spíše v hlučnosti, která je u těch ABEC9 prakticky nulová, ta ILQ7 v záběru slyšet trochu jsou. Když jsem sle slyšel, jaké zvuky mohou vydávat i některé značkové brusle jiných lidí, tak mi ty moje přišly ještě dost dobré :-)) - a to mám obyčejné Sulovky za 2.500 Kč.
Před 14 lety jsem začal jezdit na prvních bruslích na 76mm kolečkách s tvrdostí 78A. A trvalo mi, než jsem pochopil, že jsou měkká a brzdí mě. Tak jsem "přitvrdil", vyměnil na 80mm/82A a výrazně jsem zrychlil. A dalo se s tím i dobře manévrovat, což často potřebuji při sjezdech i volném bruslení. Pak jsem vyměnil brusle na 2x90mm+2x100mm a většina sad, které jsem na nich ojezdil, měla 82A nebo 83A. S těmi jsem odjel i závod na 100 km - bez problémů. Teď mám čistě závodní, kotníkové brusle Powerslide Vision 3x110+1x100mm a první sada má 85A (resp. F1 - značení závodních koleček Matter), jezdí samozřejmě rychle, ale nějaký výrazný vliv tvrdosti na rychlost nepociťuji. Pohodlí je o poznání horší. Samozřejmě větší kola a delší rám jezdí o dost rychleji, ale tvrdostí kol to nebue. Fakt je, že jsem lehký (73 kg), možná proto takovou špatnou zkušenost s 82A nemám. Ovšem vžycky jsem kupoval kvalitní a dražší kola - sada od 1400 korun výš, spíše za 2000 a víc.
Tudíž bych řekl, že rozhoduje kvalita - chce to vybírat špičkové výrobce Matter, MPC, Gyro, Powerslide, Looka, nebo trochu horší Hyper, Labeda, Kryptonics - tady je třeba být opatrnější, ostatní značky bych nekoupil. Z těch prvních, nejdražších výrobců mám osobní zkušenost jen s Matter a Gyro. A pak závisí na váze, do 80 kg by měla stačit tvrdost 83A, pak už to chce 85, nad 90 kg možná už 87.
S ložisky do 1000 Kč za sadu je to loterie, dobré jsou Inlinebus i K2 ILQ7 a 9 - je holt třeba připlatit.