Navigace:Fórum / Poradna / Silnice

Silnice


Autor:deblinaZveřejněno:12 Červenec 2011

Dobrý den chtěla bych se zeptata,když pojedu na inlinech po silnici na jaké straně mám jezdit? Všichni mi říkají něco jiného.Děkuji moc za odpověd...

Tagy

Pokud nemáš sluchátka tak slyšíš co se za tebou děje. A když si spočítáš to že pokud by tě nabralo auto který jede proti tobě, dejme tomu 50 Km/h a ty jedeš tak 20 km/h, tak to je jako bys narazil do zdi při 70 km/h. Ale pokud tě nabere zezadu, tak je to mnohem míň. A navíc jde o to, že tě může bezpečně objet stejně jako cyklistu. Navíc další nepříjemná věc na jízdě po straně chodce je to, že jakmile jede po druhé straně cyklista, tak nastane dost nepříjemná situace. Auto potřebuje objet cyklistu, ale na druhé straně silnice se roztahuje bruslař. Moc místa už tam nezbude. (Samozřejmě záleží i na šířce silnice :D) Takhle pokud jedou oba po stejné straně, není problém je objet oba naráz.

Naprosto souhlasím s Ceplusem. Jezdím po silnicích přes 10 let a problémy jsem měl pouze, když jsem jel vlevo proti směru jízdy. Řidiči nepočítají s tím, že jedeš docela rychle a uhýbají na poslední chvíli a někdy vůbec. Mnozí cyklisté také neuhnou a pak je musím minout vpravo (!), protože zůstanou u krajnice - zdáš se jim moc "široký/á". Naopak, když jedeš vpravo po směru jízdy, auto se ti vždy vyhne, akorát tam, kde nejsou zvyklí, občas varovně, někdy podrážděně zatroubí. Je ovšem dobré mít výrazné oblečení (na silnici beru vždy barevné triko), reflexní nášivky (nemám) nebo přilbu s LEDkama (mám a k večeru zapínám, za tmy ale nejezdím).

Ale jestli máš silnici jen pro občasný přesun a jezdíš pomalu, radši jeď vlevo. Pak ti policajti nemůžou říct ani zbla a nějak se tam dokodrcáš.

Pokud vím, tak bruslař je ze zákona chápán, jako chodec, takže správně bys ses měla pohybovat po stejné straně, jako chodci. Ale druhá věc je to, že se na bruslích pohybuješ ve větších rychlostech než chodci, tímpádem v případě kolize s autem, je bezpečnější se pohybovat jako cyklista. -> proto ti každý říká něco jiného.

Jinak tady je k tomu článek: http://www.inlajn.cz/384-brusleni-po-silnici-vlevo-nebo-v-pravo

Mě to teda moc bezpečnější nepřijde, pohybovat se po stejné straně jako cyklista. Pokud jedu na bruslích jako chodec vlevo, tak vidím, co se děje přede mnou, pokud jedu vpravo - stejně jako cyklista,tak vpodstatě nevím, co mám bezprostředně za sebou, což vzhledem k obecně poněkud rozevlátému pohybu bruslaře cik-cak moc bezpečný není.

Jak na to jdou ve Finsku ? Záběry jsou z cca 20-tého ročníku FinLine 2011. Jedou trasy 400-600km. Velká část vede po běžných silnicích. Osobně mě to velmi překvapilo, že ve Finsku také holdují in-linům. http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=RcGiu4BQQK8&feature=endscreen Pokud se v té zatáčce potkají dva kamiony, tak nevím co by s nimi bylo... ale asi nic moc.
Osobně, pokud jedu po "málo frekventované" silnici, jezdím vždy vpravo, většinou s nějakým cyklistou. Zákony fyziky to jasně popisují, proč je pro "přežití" lepší vpravo než jako chodec vlevo. Přesto, že dle našich platných předpisů je bruslař v kategorii chodec... viz zák. 361/2000 sb..."chodec je i osoba, která tlačí nebo táhne sáňky, dětský kočárek, vozík pro invalidy nebo ruční vozík o celkové šířce nepřevyšující 600 mm, pohybuje se na lyžích nebo kolečkových bruslích.." Osobně sem ještě nepotkal chodce jdoucího rychlostí 30km/h ( nebo i daleko víc) v protisměru.
Ve skutečnosti je každému jasné, že jízda na bruslích po silnici JE nebezpečná po jakékoliv straně a nejlepší by to bylo jen po cyklo-inline stezkách...Jen kdyby jich bylo víc.
Tak opatrně a Atˇ se točí.

Poslední komentáře